Мене дивує. Останнім часом стало модно «оживляти» усіляких мультяшних персонажів. І добре було би, якби на карнавалі. Та ні, вони порушують маскарад своїм зухвалим позуванням на камери. І не у кіно, як це повелося з 1977 року! А ми самі бачимо, де й коли.

Bond

Що ж тоді пише Джордж Лукас на упаковках своїх кінофільмів? Оцей страшенний голос, вигляд, зареєстрована торгова марка – це все неправда? Так не буває!

Адже США приєдналися до Паризької конвенції про охорону промислової власності 1883 року майже одразу: через чотири роки після її прийняття. А це означає, по-перше, що торгові марки (мовою українського законодавства: знаки для товарів і послуг або торговельні марки) охороняються законом; по-друге, охороняються на тій території, де вони зареєстровані для охорони; і по-третє, не охороняються там, де нікому не потрібно їх охороняти.

Відсутність охорони – це бери не хочу, користуйся як хочеш.

Тоді я почала шукати, чи охороняються дарти вейдери на території України. Для цього проаналізувала інформацію по ключовому слову «darth vader» у трьох базах:

  • наш український Укрпатент;
  • Romarin – всесвітня база торгових марок під егідою Всесвітньої організації інтелектуальної власності;
  • TESS – федеральна база торгових марок у США.

Результати виявились невтішними. Бази Укрпатенту взагалі не знають ні darth`а, ні вейдера. Romarin не знає навіть Зоряних Воєн! Позорисько.

starwars

TESS, яка розповсюджується на всю територію США, на щастя, не забула, хто чий батько. І навіть охороняє права інтелектуальної власності на «ритмічне механічне людське дихання, створене за допомогою регулятора підводного балону» (впізнали?).

Scuba

Тому, фактично, на території України експлуатувати образи незареєстрованих в Україні торгових марок можна досхочу. Особливо якщо зареєструватись як фізична особа під їхнім іменем. Ну і що, що торгова марка! Он у Франції мільйони французів на прізвище Peugeot, і ніхто їм нічого не каже. Тому Вейдером бути можна.

Та й навіть якби було не можна, що Джорджу Лукасу з того, що хтось експлуатує образ, який він видумав, в далекій Україні? Адже в США дозволяється безкоштовне використання торгових марок у пародіях некомерційного призначення. Принаймні, так пишуть у Гарварді (абз. 3 п. 10). А пародії – це наше все.

Хоча, як знати. Мені думається, Джеймс Бонд був би ефективнішим.

А вам?